Jak dobrać muzykę do pokazu mody?

jak-dobrać-muzykę-do-pokazu-mody

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego utworu, mającego już na zawsze kojarzyć się uczestnikom pokazu z tym jednym konkretnym, nie jest łatwe i wymaga wielu poszukiwań. Utwór musi być nie tylko dobrze dobrany – musi zachwycać swą barwą (przy czym pomaga odpowiedniej klasy sprzęt nagłaśniający) i na stałe zapadać w pamięć. Poniżej przedstawię kilka wskazówek, które każdemu powinny pomóc przy wyborze odpowiedniego kawałka:

  1. Odpowiednia długość.

Utwór na pokaz mody powinien trwać tyle, ile czasu zajmie wszystkim modelom i modelkom zaprezentowanie nowej kolekcji. Zwykłe, dwu- i trzyminutowe utwory mogą się na taki pokaz okazać zbyt krótkie. Zanim dokona się ostatecznego wyboru warto zastanowić się kwestią jak długo modele i modelki będą chodzić po wybiegu. Czas taki dość łatwo oszacować w oparciu o długość wybiegu, czas potrzebny na przejście w tę i z powrotem (wraz z zatrzymaniem) plus czas utworu przed wyjściem pierwszej modelki/modela i czas na wspólne wyjście na zakończenie pokazu. Pokazy dyplomowe trwają od 3 do 6 minut, natomiast pokazy znanych projektantów nawet 20 minut. Jeśli jesteśmy zdecydowani i zdesperowani, by w pokazie użyć jeden trwający ok 3 minut utwór zawsze możemy go zapętlić w programie muzycznym.

  1. Rodzaj utworu.

Wybierzmy utwór bez wokalu – instrumentalny. Najlepiej, by był bardzo monotonny i miał mocno zaznaczony rytm (idealny do chodzenia). Jest to idealna opcja na różnego rodzaju pokazy, szczególnie, że takie utwory łatwo można zapętlić.

  1. Odpowiednia jakość

Utwór na pokaz mody musi cechować się odpowiednią jakością. Oczywiście za to w znacznej mierze odpowiada sprzęt nagłaśniający, jednak już przy odsłuchiwaniu różnych wersji w Internecie da się zauważyć, że nie wszystkie słucha się z podobną przyjemnością. Wysoka jakość dźwięku to podstawa.

  1. Soundtracki

Jednym z najczęściej wybieranych gatunków muzyki na pokazy jest muzyka filmowa.

  1. Dopasowanie pod charakter kolekcji

Dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie muzyki do charakteru pokazu mody (scenografii) i prezentowanej kolekcji. Jeśli prezentujemy kolekcję w stylu orientalnym, muzyka może przywodzić na myśl kraje Dalekiego Wschodu. Do kolorowej kolekcji dziecięcej pasował będzie radosny utwór dedykowanym młodszym odbiorcom, natomiast prezentację sukni wieczorowych świetnie podkreśli muzyka klasyczna.

Post Author: Zośka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *